Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to choroba, która niesłychanie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować inne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu
Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, jest jednak słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która, według niektórych teorii, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się również na podrażnienie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie choroba jest niwelowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, później jednakże potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – rozmaite metody
Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem wielu technik. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie zlikwiduje wadę wzroku.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]