Toksyna botulinowa jej wykorzystanie medycynie

Zajrzyj tu jeśli jesteś zainteresowany botoksem w Kielcach.

Botulinotoksyna, popularnie nazywana po prostu botoksem, to substancja białkowa produkowana przez jeden z rodzajów bakterii z grupy anaerobów, która dzięki swojemu działaniu stosowana jest w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem korzysta się z tej neurotokstyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks – stosowany w leczeniu kompulsywnego tarcia zębami i nadpotliwości

Toksyna botulinowa to jedna z najsilniejszych poznanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na blokowaniu sygnałów przekazywanych między nerwami i tkanką mięśniową. To z tego powodu jego konsumpcja (na przykład razem z źle przechowywaną żywnością) może być bardzo niebezpieczne, bo w niektórych kazusach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje toksyna botulinowa, medycy od wielu dekad wykorzystują do leczenia stanów chorobowych, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, między innymi przy ciężkich przypadkach zeza, przykurczach po udarze oraz kurczu szczeliny odbytu. Botoks często stosuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego zgrzytania zębami, bo ostrzyknięcie odpowiednich miejsc toksyną botulinową obniża napięcie mięśni szczęki, a tym samym powstrzymuje uszkodzenia szkliwa i ścieranie się zębów koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga też osobom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w obszary, gdzie organizm produkuje zbyt duże ilości potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej

Zwykły mieszkaniec Polski zazwyczaj botoks asocjuje tymczasem z zabiegami medycyny estetycznej. I rzeczywiście, egzotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i szybki. Preparat botulinotoksyny rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za formowanie się bruzd i wyrównuje skórę. Z tego powody z reguły wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczki gniewu czy kurzych łapek widocznych w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można też ograniczyć nadmierny łojotok skóry na czole.

Dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]