Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

biopsja fuzyjna

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i wielkości do kasztana jadalnego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważna jest jej regularna kontrola. Pozwala to zidentyfikować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Należy podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i ejakulacją, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Na czym polega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg trwającym przeciętnie około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]