
Dowiedz się więcej o piłkach Hummel na https://bit.ly/3kgkDqn.
Niewiele jest dyscyplin sportowych, które można ćwiczyć bez konieczności użycia konkretnych akcesoriów. Także w poniektórych dyscyplinach indywidualnych, jak te ze sfery gimnastyki czy lekkoatletyki, trzeba zaopatrzyć się w szarfę bądź młot. Jednakże najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, spotykanym w najrozmaitszych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W niniejszym tekście opisujemy cechy trzech piłek wykorzystywanych w grach modnych wśród Polaków.
Najpopularniejsze piłki do gier zespołowych
1. Piłka do piłki nożnej to chyba przedmiot, który znaleźć można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczynki, dlatego że o profesjonalnej karierze w piłce nożnej często marzą również panie. Obwód piłki do “nogi” musi mieścić się w przedziale 68-70 centymetrów, a jej waga to przeważnie od 410 do 450 gramów. Kiedyś takie piłki wykonywano z naturalnej, dziś wykorzystywana do tego jest w głównej mierze eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu nazywano “biedronką” ze względu na charakterystyczne czarne łaty, które musiały być widoczne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” produkowane są w nieskończonych wzorach oraz kolorach, a większość większych wydarzeń futbolowych ma swój unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest trochę mniejsza niż ta do piłki nożnej, ponieważ jej obwód to 65-67 centymetrów. Jest od niej aczkolwiek wyraźnie lżejsza – jej ciężar to tylko 260-280 gramów. W środku mieści się lateksowy pęcherz, a między nim a osłoną ze skóry (też zazwyczaj uszytą z eko skóry) znajduje się warstwa nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji indoor oraz beach.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu zaprezentowanych, ale co istotne jej wagą i rozmiary są dostosowywane zależnie od tego, dla kogo piłka jest przeznaczona. Inne wymiary mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla dorosłych kobiet, a piłki o najmniejszych rozmiarach przeznaczone są dla dzieci. W związku z tym waga piłek dla piłkarzy ręcznych waha się od 260 aż do 475 g, a ich obwód – 46 do nawet 60 cm. Dętka tych piłek powinna być bardzo wytrzymała, więc zazwyczaj sporządzana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa natomiast musi gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.
Czy uprawiamy sport wyłącznie amatorsko, czy też jesteśmy zawodowymi sportowcami, powinno się kupować sprzęt bardzo dobrej jakości. Przyniesie to nie tylko wyższy komfort w trakcie samej rozgrywki – lepsza piłka po prostu posłuży też znacznie dłużej.
Dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]