Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Jeśli chcesz kupić rynny PCV, odwiedź ten adres.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich części są tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które zamontować?

W asortymencie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – głównie z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien trzeba zatem przedyskutować ze specjalistą.

Dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08