
Prace sporządzane przez polskich artystów ludowych, nader ekspresyjne, ale również całkiemniepozorne w swojej strukturze, od niezliczonych lat rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet teraz prawie każdy z nas ma w swoim domu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przykład sztuki ludowej.
Anioły drewniane – rękodzieło, które lubią nie tylko turyści
Rzeźba w drewnie od wieków jest ważną częścią naszej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były z reguły z religią – w osadach oraz niewielkich miastach stawiano setki kapliczek, które miejscowi artyści zapełniali „świątkami”, a więc figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I chociaż współcześnie sporadycznie tworzy się tego typu rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce znalazły swoje miejsce jako dekoracja naszych domów. Czemu jednak anioły? Bowiem to symbol troskliwości, ochrony oraz dobra. Taka statuetka wszystkim kojarzy się z obrońcą domowych pieleszy. Drewniane anioły wykonane w estetyce sztuki ludowej wyróżniają się wyrazistymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nie jest zatem niespodzianką, że są one też jednym z ulubionych souvenirów przywożonych z Polski przez zagranicznych turystów.
Szopki bożonarodzeniowe – od wieków związane z Krakowem
Innym reprezentantem rodzimego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle związane z miastem Kraków i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich surowców, na ogół z kartonu i barwnej folii aluminiowej, a swoją budową naśladują specyficzne krakowskie budowle. Co roku w grudniu odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich budową od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w różnych wymiarach. Te tworzone na konkurs mają nawet kilka metrów wysokości, ale równie uznane są też małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt chowają pod świątecznym drzewkiem.
Zdjęcie pochodzi ze strony szopki-anioly.pl