Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Na http://www.testybielsko.pl zamówisz badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również określenia cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania określonych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie należy się bać. Całość badań składa się z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Ujmują m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych psycholog sięga po miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr, stereometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny jedynie pamiętać, aby zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D+E i D. Przechodzić muszą je także osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je jedynie raz.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]