Jak dbać o okna zabytkowe?

Nie szukaj już więcej! Tutaj znajdziesz okna zabytkowe.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie i są wielką dekoracją budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w znacznym stopniu wpływa także wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane w myśl prawa – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach materiałów. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też otwierane od góry, co sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który ma mnóstwo plusów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga wysokich umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]