Badania wysokościowe – co to jest?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko? Wejdź na http://www.badaniabielsko.pl.

Wielu z nas pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem okien w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. W myśl uchwalonych w Polsce regulacji są to jednak wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, konieczne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna wyniki będą pozytywne – zyskamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań lekarskich nie ma dużo czasu – wtedy najlepiej zrobimy udając się sami do okulisty, laryngologa oraz neurologa w celu przeprowadzenia badań, a potem składając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie schorzenia nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego typu schorzeń zaliczają się w szczególności padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – konieczność noszenia okularów (choć można to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista powinien poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]