Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]