Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Zamów badania operatorów Bielsko.

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Konieczność ich wykonania ten przepisy nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego istnieje taka potrzeba i na czym badania te polegają?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że wykonywanie tego typu testów jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, wykorzystywana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]