Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

Więcej informacji o bagażniku rowerowym na hak 4 rowery Thule.

Rozbudowa tras dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też w licznych miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na urlop pragniemy wziąć dodatkowo rower. Jeżeli wyjeżdżamy w pojedynkę, a przy tym nasz rower się składa, można przygotować dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w większym gronie i musimy wziąć parę rowerów. W takiej sytuacji należy skorzystać z platformy rowerowej.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy – o czym trzeba pamiętać?

Rowery da się przewozić na dachu auta, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej instalowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda pozwala na transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, ale mają również parę minusów. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa niełatwe szczególnie dla niewysokich osób. Ponadto zamocowanie rowerów na bagażniku dachowym zwiększa wysokość pojazdu, i chociaż z reguły nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na większą podatność na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak wydłużają pojazdy, skutkiem tego prowadzący je kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność przy parkowaniu tyłem oraz cofaniu auta. Rowery wiezione na platformie w wielu przypadkach także wystają poza szerokość auta, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na wąskich uliczkach.

Nim zamówisz bagażnik na rower na hak sprawdź jego maksymalny udźwig i sposób zabezpieczenia rowerów

Postanawiając o zakupie bagażnika na rower na hak powinno się najpierw rozważyć kilka kwestii. Jest to stosunkowo drogi zakup, zatem trzeba już na wstępie wiedzieć ile sztuk rowerów maksymalnie będziemy pragnęli przetransportować. Platforma rowerowa dobrej firmy, przykładowo od Thule, będzie służyła nam kilkanaście lat i o ile nabywamy ją z myślą o rodzinnych wyprawach, opłaca się wybrać taką, na której pomieścimy 3 bądź 4 jednoślady. Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie łącznej wagi rowerów – przed zakupem platformy powinno się zweryfikować czy uniesie ona obciążenie jakie planujemy na niej transportować. Sprawdźmy dodatkowo jak mocowane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość mocowań podtrzymujących jednoślad w miejscu minimalizuje ryzyko jego przesunięcia się w czasie przewozu, grożące potencjalnym uszkodzeniem karoserii. W przypadku wątpliwości, jaką platformę rowerową wybrać, zalecamy zwrócić się po wskazówki do pracownika sklepu oferującego takie akcesoria.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]