Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Silnik szczotkowy DC

Masa maszyn, których używamy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, by działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, olbrzymie lub malutkie, te silniki zmieniły nasz sposób pracy i życia, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych na prąd stały

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty czołowych inżynierów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Gaston Planté. Silniki na prąd stały składają się ze nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są także silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie cenione za fenomenalną niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Silniki elektryczne DC znajdziesz w wielu popularnych urządzeniach

Teza, że silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki prądu stałego o niedużej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych światowych marek.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]