Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Więcej o motoreduktorze DC.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe złożone z silnika i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w rozmaitych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, więc zawsze pojawia się drobna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą też inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na czasochłonne wyliczenia i testy różnych układów elementów. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do sporych, średnich bądź niewielkich obciążeń, a także do długiego lub krótkiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (BLDC, DC, AC oraz bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, dachy ruchome czy aeratory. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, iż ilość potencjalnych kombinacji, jakie obecnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]