Kolekcjonuj i inwestuj zarazem – o złotych i srebrnych monetach okolicznościowych

Sprawdź, gdzie kupić numizmat, wejdź na https://goldbroker.pl/kolekcjonerskie/.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale także przedmiot westchnień numizmatyków na całym świecie. Numizmatyka, stanowiąca początkowo dziedzinę nauki analizującą monety, medale a potem również banknoty, sukcesywnie przeistoczyła się w poważane hobby. Liczni numizmatycy traktują natomiast kolekcjonowanie monet jako sposób na inwestycję finansów w mienie, mogące z czasem dać wymierny dochód. Odpowiednio zutylizowały to mennice z różnych stron świata, rok w rok emitujące dziesiątki tysięcy ciekawych monet okolicznościowych ze złota oraz srebra.

Czemu ludzie gromadzą monety numizmatyczne?

Powodów, dla których numizmatycy gromadzą monety oraz banknoty jest wiele. Jedni fascynują się środkami płatniczymi, w wyniku czego zbierają pieniądze przeróżnych państw. Drudzy skupiają się na monetach kolekcjonerskich wypuszczanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy narodzin czy też śmierci uznanej znakomitości ze świata kultury albo polityki lub znaczącego wydarzenia historycznego. Jeszcze inni poszukują monet, których design przedstawia sprecyzowany motyw, np. związany z sportem lub ptakami. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, która nie zbiera popularnych numizmatów emitowanych w znacznych nakładach z mosiądzu, miedzi oraz niklu, a która poszukuje monet okolicznościowych z kruszców szlachetnych, najczęściej ze złota oraz srebra. Rzecz jasna, takie monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są wielokrotnie droższe aniżeli zwykłe monety kolekcjonerskie, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, iż ich nabycie bywa zyskowną inwestycją. Z upływem czasu wartość złotych i srebrnych numizmatów może zauważalnie wzrosnąć, nie tylko z powodu ograniczanej ilość danego wzoru, ale dodatkowo ze względu na możliwy wzrost wartości kruszcu, którego są one wybite.

Polskie numizmaty – jakie serie można zamówić?

Pasjonatom koncentrującym się jedynie na monetach emitowanych nad Wisłą z pewnością nie braknie interesujących eksponatów do kolekcjonowania. Ledwie w ostatnich kilku latach Mennica Polska przygotowała takie monety jak przykładowo seria Wielcy polscy ekonomiści z podobiznami między innymi Mikołaja Kopernika i Stanisława Głąbińskiego czy 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego. Większość polskich monet kolekcjonerskich to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, w zależności od nakładu, wagi i rocznika wybicia, oscyluje w przedziale od 100 do nawet 300 zł. Srebrne i złote numizmaty zabezpieczone są zazwyczaj kapslem bądź sprzedawane w kasecie.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]