Zajrzyj tu jeśli jesteś zainteresowany systemem SWIFT.

Pomimo, iż właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Po co nam system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie stosowane są również różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Co jest więc głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i wiele innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]