Czy warto korzystać z systemu mass collect w firmie?

Czym jest mass collect?

Mass collect to usługa, która polega na identyfikacji masowych płatności. Opisujemy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i jak ułatwia organizację małym i dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – korzyści z nadania kontrahentom niepowtarzalnych numerów rachunków

Funkcja usługi mass collect jest w zasadzie stosunkowo prosta. Polega na nadaniu wszystkim klientom indywidualnego numeru rachunku, który staje się równocześnie ich symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie sprawdza się tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest duża grupa klientów, a więc przykładowo w szkołach prywatnych, w firmach dostarczających usługi telekomunikacyjne czy wszystkich działalnościach, gdzie wykorzystuje się systemy abonenckie (m.in. w sieciach siłowni). Opłaty przesyłane w usłudze mass collect trafiają na wskazany rachunek firmowy, niemniej jednak uprzednie przydzielenie kontrahentom unikalnych numerów rachunków pozwala na ich sprawniejszą identyfikację, niezależnie o tego, jaki sposób wybrali oni do realizacji wpłaty (przelew z karty, standardowy przelew czy też przelew pocztowy). Zastosowanie mass collect przekłada się także na szybsze księgowanie przelewów aniżeli podczas księgowania manualnego, a jednocześnie na wyeliminowanie możliwych błędów często przytrafiających w trakcie tej czynności.

Łatwiejsze monitorowanie spływu należności – zalety mass collect

Chociaż mass collect nie jest w tej chwili proponowane w większości banków (posiadają ją m.in. PM Bank i BNP Paribas) warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem w firmie, nawet takiej, która co miesiąc wystawia mniej niż stu faktur. Stosowanie mass collect łączy się bowiem z kilkoma korzyściami, takimi jak oszczędność czasu pracowników, opcja powiązania z systemem finansowo–księgowym (a tym samym śledzenie na bieżąco przychodzących opłat) czy integracja z oprogramowaniem Finance Automation. Taką polską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na integrację z systemem mass collect banku, ale posiada także opcję przesyłania notyfikacji o nadchodzących terminach płatności oraz windykacji, co po jakimś czasie przekłada się na wzrost terminowości u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]