W latach 80-tych każdy pragnął mieć chociaż parę dolarów, aby wpaść po sprawunki do Pewexu. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych gromadzenie oszczędności w tej walucie było wyznacznikiem sukcesu w życiu zawodowym. Teraz znaczna grupa Polaków robi na co dzień zakupy za dolary, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji i możliwości międzynarodowej wysyłki przedmiotów z największych globalnych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a kupić go da się nawet nie wychodząc z domu, ponieważ od kilku lat w naszym kraju funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po częstokroć bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.
Na czym drukowane są banknoty dolarowe?
Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety o wadze 1 oz srebra. I faktycznie pierwotnie środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie mnóstwo adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku remedium na kryzys z niedostatkiem bilonu. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien bawełny (ok 75%) i lnu (ok 25%) z domieszką kilku innych składników, pozostających tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, że banknoty dolarowe są nie do zdarcia – szacuje się, że niskie nominały pozostają w obiegu mniej więcej 5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich materiał jest przekazywany firmom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu około 30 lat, lecz są one także zazwyczaj gubione, a w wielu przypadkach wprost wyrzucane przez Amerykanów. Statystyki mówią, że tak dzieje się każdego roku z przeszło 62 mln $ w bilonie.
W jaki sposób sprawdzić aktualny kurs dolara?
Dolar to nazwa kilku walut lecz nie ukrywajmy, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w dwadzieścia lat wstecz był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku pomału słabł. Niemniej jednak wymiana dolara ciągle jest lwią część obrotów na rynku Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara mogą w dowolnym momencie sprawdzić jego cenę np. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut odświeżany jest co kilka sekund. Na dodatek, można tam zobaczyć historyczne dane dotyczące kursu dolara oraz zestawić jego cenę z najświeższymi kursami najpopularniejszych walut.