Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Dowiedz się, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków, wejdź na obraczki.net.pl.

Dla większości ślub jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich oddania, uczucia i wierności są obrączki.

Dzieje i obyczaje dotyczące obrączek

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednakże niewielu pamięta. Już uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Meksyku, w Egipcie, w Iranie czy w USA, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i poszukują obrączek wspólnie, jednak zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z przeróżnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które uosabiały potęgę miłości. Współcześnie do ich sporządzenia stosuje się z reguły złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do partnera. Owszem, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także często w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla nowożeńców cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]